Bikoin.com Yasal Risk Uyarısı

YASAL RİSK UYARISI

Bu Site’de (www.bikoin.com) (“Site” ya da “Platform”)  yer alan bilgiler ve bu Site kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler, kullanıcıların belirli bir getiri sağlamasına yönelik değildir. Yatırım Danışmanlığı hizmeti olarak kabul edilmemelidir. Gerek Bikoin Teknoloji Bilişim A.Ş.’nin (“Şirket”) gerekse  çalışanlarının, herhangi bir yatırım tavsiyesi veya yönlendirme yapması söz konusu olmadığı gibi herhangi bir garanti vermesi de mümkün değildir. 

Kullanıcıların kimliği ya da Kripto Varlıklar’ın değerleri de dahil olmak üzere, Site’deki bilgilerin güncelliği ve doğruluğu konusunda garanti vermemekteyiz. Site’deki her türlü içerik, bilgi, rapor, araştırma, görüş, yorum, tavsiyeler yalnızca genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu bilgilerin mutlak bir geçerliliği ve kanıtlanabilecek doğruluğu bulunmamaktadır.

Kripto Varlıklar’ın geçmiş performansı, gelecekte de aynı performansı garanti edemez. Site’de paylaşılan içerikler, hiçbir şekilde belirli bir ürünün alınıp satılmasına yönelik herhangi bir teklif veya davet niteliği taşımaz.

Site’de yer alan bilgilerdeki hatalardan ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü (maddi/manevi zararlar dahil olmak üzere) zarardan Merist Yazılım Sanayi Ticaret Limited Şirketi sorumlu tutulamaz.

Bu Site’de gerçekleştirilen alım/satım işlemlerine konu Kripto Varlıklar’ın fiyatı;

  • finansal piyasalardaki dalgalanmalara,
  • Kripto Varlık piyasalarındaki dalgalanmalara ve
  • arz talep dengesine

bağlı olarak değişebildiğinden ve bu husus  Bikoin Teknoloji Bilişim A.Ş.’nin  kontrolünde olmadığından, ayrıca Kripto Varlıklar’a ilişkin tüm işlemler, mahiyetleri gereği geri dönülemez nitelikte bulunduğundan, Kripto Varlık alım-satım işlemleri yüksek risk içerirler ve bu risk seviyesi her kullanıcı için uygun olmayabilir. Paranızın/varlıklarınızın/değerlerinizin tümünü kaybetme olasılığınızı dikkate alarak kaybetmeyi göze alabileceğiniz tutarda Kripto Varlık alım-satım işlemleri gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Kripto Varlıklar’ın alımı, satımı ve saklanması belirli riskler taşımaktadır. Bu nedenle, Site’de işlem yapmaya karar vermeden önce, aşağıda sayılanlarla sınırlı olmaksızın karşılaşabileceğiniz olası her türlü riski iyi anlamanız, değerlendirmeniz ve söz konusu riskleri dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.

  • Piyasa Riski: Kripto Varlık piyasası yeni gelişmekte olup, belirsizlikler taşımaktadır. Kripto Varlıklar’ın  fiyatlarında, alım-satım talepleri ve yaşanabilecek olası gelişmeler paralelinde yüksek oynaklık ve kırılganlık yaşanabilmektedir. Kripto Varlık değerinin (fiyatının) artması, düşmesi veya tamamen sıfırlanması ihtimal dahilindedir. Kaybetmeyi göze alabileceğiniz tutarın üstünde alım-satım yapmamalı ve spekülatif alım-satımda bulunmamalısınız. 
  • Likidite Riski: Platform’da işlem yapabileceğiniz Kripto Varlıklar için bu Site’nin emir defterinde veya global olarak kripto varlık piyasasında yeterli alım veya satım talebi olmayabilir. Bu da fiyatlarda aşırı oynaklığa yol açabilir. Şirket olarak yeterli likidite sağlama veya herhangi bir Kripto Varlık’ı geri alım taahhüdü vermemekteyiz. Ayrıca, herhangi bir gerekçe göstermeksizin Platform’da işlem gören bazı Kripto Varlıklar’ın emir defterini geçici veya kalıcı olarak kapatabiliriz.  Piyasada alıcı bulunmaması veya ilgili emir defterinin kapatılması durumunda zarar etme riskinizin bulunduğunu dikkate almalısınız.
  • Hukuki Risk: Kripto Varlıklar henüz regüle edilmemiştir ve bu nedenle hukuki durumu bugün itibariyle belirsizdir. Regüle edilmesi halinde, Kripto Varlıkların tamamen veya kısmen yasaklanması, kara paranın aklanmasının ve terörün finansmanının engellenmesi kapsamında veya bunlar dışında çok katı kural düzenlemelere tabi tutulması, vergilendirilmesi gibi hukuki riskler söz konusudur.
  • Platform/Borsa Riski: İşlem yaptığınız borsalar veya Kripto Varlıklar’ınızı  saklamada tuttuğunuz gerçek/tüzel kişiler, gerek iç gerekse dış kaynaklı kişiler tarafından hacklenebilir, dolandırılabilir. Borsa ve saklama hizmeti (cüzdan) seçiminde özenli davranmalı, bunların güvenilirliğine ve uyguladıkları güvenlik politikalarına yönelik gerekli incelemeleri yapmalısınız.
  • Kişisel Risk: Kişi olarak borsa veya cüzdan erişiminde almanız gereken güvenlik önlemlerini almamanız halinde Kripto Varlıklar’ınızı tamamen kaybedebilir, çaldırabilirsiniz.
  • Teknolojik Risk: Blockchain teknolojisi ve Kripto Varlıklar henüz olgunlaşmamış teknolojik yeniliklerdir. Teknolojide ortaya çıkabilecek yeni gelişmeleri veya dağıtık kayıt sistemi, şifreleme, cüzdan başta olmak üzere her türlü faktörde ortaya çıkabilecek ayıp ve hataları göz önünde bulundurmalısınız.  

Bikoin Teknoloji Bilişim A.Ş.’nin, arz talep ilişkisine göre belirlenen Kripto Varlıklar’ın fiyatlarının değişmesinden (Site’de yapılan alım-satım işlemleri esnasında gerçekleşen fiyat değişiklikleri de dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) dolayı hiçbir sorumluluğu yoktur. Bu sebeplerle doğmuş ya da doğacak tüm zarar ve kayıpların sorumluluğu kullanıcılara aittir.

Bu Site’de işlem yapmadan önce, Bikoin Teknoloji Bilişim A.Ş.’nin; kişisel verilerinizi KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU AYDINLATMA METNİ kapsamında kullanabileceğini, işleyebileceğini ve söz konusu bilgilerinizi, yasal merciler de dahil olmak üzere, dilediği 3.kişilere aktarabileceğini kabul etmiş olmaktasınız.